Teatr – nasza pasja

Drukuj

Teatr – nasza pasja

 

1.       Nazwa  szkoły/placówki w której jest realizowane działanie: Zespół Szkół w Przewrotnem.

2.       Imię i nazwisko dyrektora szkoły/ placówki: Lesław Rzeźnik

3.       Imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za zawartość merytoryczną publikacji: Cecylia Furman, Renata Pomykała.

4.       Zakres działania :

1)      Dydaktyczny

2)      Wychowanie i profilaktyka

3)      Zajęcia wspomagające rozwój (zajęcia pozalekcyjne)

4)      Realizacja dodatkowych godzin z art. 42 KN

5.       Temat:  Teatr – nasza pasja! 

 Działalność Koła Teatralnego w ZS w Przewrotnem.

6.       Cele:

Koło Teatralne  w Zespole Szkół w Przewrotnem działa już  od wielu lat, trudno właściwie sprecyzować od kiedy.  Powstało w sposób spontaniczny i wyniknęło z potrzeby uczniów, którzy zawsze chętnie angażowali się w działalność artystyczną, wprost uwielbiali występować na szkolnej scenie. A czemu ono służy? Pewnie każdy, kto z kołem jest związany, realizuje swoje własne cele
i potrzeby. My – opiekunki robimy to, bo po prostu lubimy teatr i widzimy, jak świetnie wpływa on
na rozwój uczniów, ich poczucie pewności siebie, ile daje im satysfakcji. Sami uczniowie, pytani
o zajęcia teatralne, mówią, że po prostu lubią atmosferę, która na nich panuje – intensywnej pracy zawsze towarzyszy dobry humor, śmiech i po prostu zabawa. Lubią też emocje związane z występami czy konkursami. Mówią, że wtedy „jest adrenalina”, ale wiedzą, że na scenie trzeba się „bawić’.
To daje prawdziwą satysfakcję.

7.       Opis działalności:

 Nasze spektakle przygotowujemy w czasie zajęć pozalekcyjnych.  Są potem wystawiane na szkolnej scenie (udało nam się zorganizować zaciemnioną roletami salę i sztuczne oświetlenie, aby choć namiastkę prawdziwego teatru). Chętnie uczestniczymy też w różnorakich projektach, realizowanych samodzielnie lub we współpracy z innymi instytucjami. Nasi mali aktorzy uczestniczyli między innymi w projekcie „Spotkania ze sztuką w gminie Głogów Małopolski” i  pod czujnym okiem instruktorów – pana Kamila Dobrowolskiego i Pana Piotra Grygla zrealizowali przedstawienie pt. „Mały Książę”. Była to właściwie pierwsza poważna przygoda z aktorstwem – uczniowie pracowali przecież
z profesjonalistą - aktorem „Teatru Maska” w Rzeszowie, a efekty swojej pracy zaprezentowali
na prawdziwej dużej scenie głogowskiego Domu Kultury. Na tym nie zakończyła się współpraca
z Panem Kamilem Dobrowolskim. Rok później zaprosiliśmy go do udziału w projekcie realizowanym pod patronatem Urzędu Gminy w Głogowie Małopolskim. Zabawa była przednia, a wspomnienia
i wzajemna sympatia przetrwały do dziś. Uczniowie nadal śledzą dokonania artystyczne znanego im aktora i są dumni z jego osiągnięć (Pan Kamil Dobrowolski zagrał węgierskim filmie „Syn Szawła”, który w tym roku otrzymał Oskara w kategorii filmów nieanglojęzycznych ). Współpraca z aktorem stała się też źródłem inspiracji dla nas - opiekunek teatru, dodała nam odwagi w realizacji śmiałych pomysłów i stała się impulsem do wyjścia poza mury szkoły. Zawsze z przyjemnością przyjmujemy zaproszenia na występy organizowane przez Radę Rodziców, Radę Sołecką czy parafię.
Z powodzeniem uczestniczymy też w konkursach.

8.       Efekty:

Najcenniejszym efektem jest na pewno pozytywny wpływ zajęć teatralnych na rozwój uczniów –
z przyjemnością patrzymy, jak nabierają pewności siebie i coraz lepiej radzę sobie z aktorskimi wyzwaniami. A oprócz tego zdobywamy nagrody – dwukrotnie zajęliśmy I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Jasełkowych w Głogowie Małopolskim (za spektakle „Jasełka z Żydem i kozą” oraz „Jasełka z cieniem”). W tym roku zaprezentowaliśmy „Kolędę z Przewrotnego” – opartą
na oryginalnych tekstach kolędniczych i pastorałkach, które przetrwały w tradycji miejscowej ludności i zajęliśmy II miejsce w konkursie.

Efekty pracy uczniów dostrzegają też rodzice. Pani Anna Krasoń, Przewodnicząca Rady Rodziców
i mama jednego z aktorów mówi tak: „Prawie każda dziewczynka śni, by zostać rozpoznawalną aktorką. Chłopcy również marzą o tym, by kiedyś stać na scenie, skupiać uwagę i wzbudzać podziw szerokiej publiczności. Dzieci z naszej Szkoły dostały niezwykły prezent  - kółko teatralne. Już w swoim dzieciństwie mają wiele sposobności, by obcować ze sceną i pokazywać swoje talenty różnorakiej publiczności, a przede wszystkim, by się rozwijać emocjonalnie i artystycznie. Takie publiczne prezentacje są dla nich zawsze powodem do radości i świętowania sukcesu, a dla nas rodziców powodem do dumy i przeżywania wielu wzruszających momentów. I to nie dlatego, że to nasze dzieci, ale że ich występy są na wysokim poziomie, który można pokazywać na profesjonalnych scenach. Nie wyrażam tym samym przesadzonej opinii, gdyż przed oczami mam niezapomniane Jasełka z roku 2014 – niezwykłą grę aktorów z naszej Szkoły, grę światła i dźwięki wzruszającej muzyki. Słowa wydają się być zbędne… Dziś, kiedy wydaje się, że dzieci - również z naszej Szkoły -
są niechętne, niezainteresowane, mało zmotywowane, kółko teatralne cieszy się wielką popularnością. Działają przecież dwie grupy!  I chyba decyduje o tym o coś więcej niż tylko marzenie pozostania w przyszłości znanym aktorem…”

Zapraszamy do obejrzenia niewielkiej galerii zdjęć  z naszych zajęć i spektakli.

 

Tekst: Cecylia Furman, Renata Pomykała

 

 

Copyright 2017 Teatr – nasza pasja. Samorządowe Centrum Ekonomiczno-Administracyjne w Głogowie Małopolskim
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free